Máte slovo - Šikanovaná učiteľka

Blog  |  Ján Papuga  |  Konferencia  |  25.03.2016 12:47

Veľmi smutné, ale podnetné. Takáto diskusia u nás chýba:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/216411030520009/


Hodnotenie:    | Zobrazení: 3076


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Ľuboš Michalík | (25.03.2016 17:10 - neprečítaný)

1. U nás sa tvárime a nielen na Ministerstve školstva, že takéto podobné prípady s nespratnými žiakmi, ktorí svojim správaním úplne narúšajú vyučovanie a šikanujú učiteľov na Slovensku nie sú. Na základnej škole na rozdiel od strednej školy pritom žiaka nemožno vylúčiť zo školy. Chcelo by to legislatívnu zmenu a možnosť takýchto nevychovaných žiakov základnej školy umiestniť na čas do Reedukačného ústavu na prevýchovu. Veď čo zmôže učiteľ? Aké má nástroje? Chabé. Môže len dohovárať žiakovi písať poznámky, volať rodičov do školy-tí pritom často ani neprídu a ak aj nespolupracujú a chybu nehľadajú v žiakovi, ale v učiteľovi. Ak rodičia takýchto žiakov nespolupracujú alebo ich ani oni často nezvládajú je to na nič.
Bohužiaľ takéto podobné prípady so správaním sa niektorých žiakov sú nielen v Čechách ale aj na Slovensku a nikto to nevie či nechce riešiť. Narúša to veľmi vyučovací proces a učitelia aj vedenie školy sú bezmocní, nehovoriac o šikanovaní učiteľa a vplyve na jeho psychiku a zdravie. Bezbrehá voľnosť a takáto sloboda žiakov v správaní už hraničí s anarchiou.
2. Ďalší problém, ktorý ale asi tiež súvisí s bodom 1. je financovanie škôl.
Školy "trpia" rôznych žiakov v správaní či vedomostiach len aby mali dosť financií, veď sa platí od počtu žiakov v škole.
Pokiaľ bude v školstve aj naďalej financovanie len na žiaka a žiaka bude brať len ako tovar tak sa to zrejme nezlepší.
Za súčasný stav v školstve môžu podľa mňa rôzne experimenty typu reforma = deforma a rušenie toho čo bolo dobré a tiež bezbrehé povolovanie vzniku nových škôl.
Chcelo by to zrejme zmeny v legislatíve školstva.
Dočkáme sa aj v tomto smere nejakých reálnych pozitívnych zmien v legislatíve ???

* Reagovať | Andrea Kadlečíková | (29.03.2016 15:45 - neprečítaný)

Súhlasím,problém "nevychovaných žiakov" spočíva systéme financovania školstva a množstve škôl na SK!
To , čo sa deje na školách zo strany žiakov a ich neuvedomelých rodičov je skutočne HNUS a radový učiteľ musí čeliť takýmto útokom.
Problém ešte vidím v tom,že stagnuje aj práca sociálnych pracovníkov , ktorí by mali kontrolovať stav neprispôsobivých žiakov (nie len rómskych ) na základných , stredných , či učňovských školách!!

* Reagovať | Jana Popracová | (29.03.2016 21:22 - neprečítaný)

Nemôžem ináč, len súhlasiť. Máme žiaka - druháka na ZŠ!! a prešli sme si hotovým peklom. Žiak je agresívny, ubližuje bez dôvodu. Rodičia nespolupracujú, veď oni s ním nemajú žiadny problém a my sme zaujaté a sedíme na ňom. Na polícii nám bolo povedané, že to čo robí, nie je šikanovanie, ale len prečin proti spolunažívaniu a sociálka síce robí, čo môže ale ..... všetko so súhlasom zákonného zástupcu. Modlím sa, aby sa nám to podarilo doviesť do úspešného konca bez nejakého vážneho ublíženia na zdraví.


*Pridať komentár