Šlabikár 2011

Blog  |  Miroslava Repová  |  Šlabikár  |  08.08.2011 17:30

Dobrý deň, milí kolegovia! Mám 8 ročnú prax v prvom a druhom ročníku ZŠ. Vo svojej práci som vyskúšala už niekoľko typov šlabikárov ponúkaných našimi vydavateľstvami a autormi. Naučila som sa pracovať so všetkými typmi, a tak mám dnes pred sebou opäť nejakú novinku - staronový Šlabiká Lýdia Virgovičová. Po neúspešnem blúdení po internete sa obraciam na Vás, milí kolegovia, nemáte s týmto typom šlabikáru skúsenosti? Na stránkach rôznych vydavateľstiev som hľadala metodické poznámky k tomuto typu, našla som síce, ale nie práve tie, ktoré potrebujem - v tomto novom je totiž pridaná postavička Kuka, akéhosi mimozemšťana, ktorého majú deti učiť základným školským a hygienickým návykom. Prosím o link, prípadne adresu na vydavateľstvo, z ktorého máte takúto príručku - samozrejme, ak vôbec k tomuto typu nejaká existuje. Ďakujem vopred aj za rady. :O) S pozdravom Mirka Repová, ZŚ I. Bukovčana 3


Hodnotenie:    | Zobrazení: 8128Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Renáta Titková | (08.08.2011 19:33 - neprečítaný)

Pani Mirka,
mám skúsenosť so Šlabikárom od L. Virgovičovej, tento škol. rok sme sa z neho učili. Deti si obľúbili postavičku mimozemšťana Kuka. V prípravnom, predšlabikárovom období sme lepili nálepky do obrázkových úloh v učebnici. Bolo to celkom zábavné a pre deti príťažlivé. Priznám sa, že som ani nehľadala v kníhkupectve novú metodiku, mám asi 8 rokov starú metodiku ku Šlabikáru. Nič podstatné a nové sa nezmenilo, pribudol len Kuko a v predšlabikárovom období poznávanie tlačených písmen, ktoré sú ukryté v obrázkoch na niektorých stranách v šlabikári. Šlabikár Lipka sa mi zdá náročnejší a snáď aj viac prepracovanejší. Asi pred šestnástimi rokmi som učila s jej prvou verziou. My si v škole vždy objednávame Šlabikár o L. Virgovičovej, nakoľko sa deťom z neho dobre učí, máme (prvácke učiteľky) taký pocit.
Je pravda, že som si pripravovala aj doplnkové čítanie pre deti, inšpirovala som sa veľakrát práve Lipkou.
Želám Vám a Vašim prváčikom veľa úspechov v učení.

* Reagovať | Renáta Titková | (09.08.2011 10:08 - neprečítaný)

Ešte pridávam postreh týkajúci sa predšlabikárového, prípravného obdobia v Šlabikári od L. Virgovičovej. Tu mi trošku chýba to, čo má Lipka. V Lipke sa deti aktívne oboznamujú s tlačenými písmenkami, veľkými aj malými. Hravou formou si začínajú osvojovať slabiky. Prakticky v septembri už majú ako-takú skúsenosť so slabikami. Ľahšie si neskôr osvoja správnu techniku čítania. V Šlabikári od L. Virgovičovej je spomínané obdobie zamerané predovšetkým na rozhovor, rozprávanie sa. Z tohto dôvodu som si vždy pripravovala veľa rôzneho "obrázkovo-písmenkového" materiálu a cvičení.
Ale, dá sa to s pohodou zvládnuť. S pozdravom, želám pekný deň .

* Reagovať | Dagmar Trubačová | (09.08.2011 17:15 - neprečítaný)

Tiež som vyskúšala všetky šlabikáre,aj ten od p.Virgovičovej.
Ale ako uviedla Renatka,ani mne nevyhovovalo prípravné obdobie. Neviem,či sa tam niečo zmenilo (učila som z tohto šlabikára pred rokmi),ale bolo na škodu,že sa najprv preberali len samohlásky a až potom spoluhlásky.Nemohla sa teda vyvodiť slabika,až neskôr. V tomto je úplne "revolučný" šlabikár od p.Štefekovej,tam sa pracuje so slabikou a veľkými tlačenými písmenami (mnohé deti už poznajú) hneď od začiatku. A v novembri už deti dokážu čítať vety.
Ale v druhej časti šlabikáru boli zase pekné články na rozvoj čítania - tie sa mi páčili.
Takže veľa zdaru a úspechov!

* Reagovať | Iveta Skubeňová | (24.08.2011 23:34 - neprečítaný)

Učím už 22 rokov,donedávna som pracovala len so šlabikárom p.Virgovičovej.Minulý školský rok som sa rozhodla pre šlabikár od p.Štefekovej a neľutujem. Rodičia neverili ,keď počuli deti už v októbri čítať prvé slová a v novembri vety.Tak ako spomína Renatka, deti veľmi rýchlo pochopili slabiky. Učili sa vlastne jedno od druhého.Každé poznalo nejaké písmenko.Veľmi sa im páčili ŠAŠOVINKY ,ktoré dávali priestor každému dieťaťu zapojiť sa aktívne do čítania a práce s čítanými slovami. Priznám sa, že som mala obavy z niečoho nového. No neľutujem a určite už ostanem pri tomto šlabik.ári. Pekný zvyšok prázdnin a dobré nervy na začiatku nového škoského roka.

* Reagovať | Miroslava Repová | (09.08.2011 18:53 - neprečítaný)

Ďakujem Vám dievčence veľmi pekne.
Tak nebudem stresovať, kúpim len starú metodiku - myslela som, že sú v novej (s Kukom) nejaké námety, prípadne niečo nové pre prácu, na spestrenie... ale asi viac nového nájdem tu, vo Virtuálnej knižnici.
Aj ja som vyskúšala aj Lipku, aj Virgovičovú ešte staré vydanie, prvé po pevnej väzbe. A kolegyne učili minulý rok zo šlabikára p. Štefekovej - ale neboli spokojné. Vraj veľa na čítanie tam toho nebolo a aj písanky boli spracované veľmi nešťastne.
Mne sa osvedčil asi najviac tento spomínaný p. Virgovičovej šlabikár, aj písanky sú šikovné, malé - do kabelky.
Už sa celkom aj teším na nových prváčikov, je to každý druhý rok taká výzva, začať odznova, učiť od piky všetko, od návykov hygienických cez sociálne a psychomotorické. A každý rok je to iné...ani by človek neveril.
Želám aj Vám veľa úspechov a pekný zvyšok prázdnin.

* Reagovať | Andrea Mečárová | (10.08.2011 15:03 - neprečítaný)

Dobrý deň!
Za 15 rokov praxe, prevažne v 1. triede som vyskúšala šlabikáre od všetkých autoriek. Každý je niečim zaujímavý, ale najlepšie sa mi učilo práve zo šlabikára od p. Virgovičovej, preto sa po 5 rokoch k nemu vraciam. Keďže sa neustále mení a zdokonaľuje, žiadala som p. riaditeľku aj o metodickú príručku. Objednali sme ju v www.orbispictus.sk, nakoniec nám prišla zdarma k objednaným šlabikárom. Prave ju študujem, ak sa dočítam o Kukovi, dám Vám vedieť. Určite si budem učivo dopĺňať cvičeniami používanými u iných autoriek. Najviac sa mi páčil pracovný zošit od p. Nemčíkovej k šlabikáru Lipka, ale v ich šlabikári boli dosť nezaujímavé texty, aj postup mi nevyhovoval, pretože sme vždy ledva stihli prebrať všetky písmenká. Uvidím, ako sa mi bude po rokoch pracovať s týmto šlabikárom, spolupracujeme s ich autorkou, ktorá neustále chystá zmeny, aby obsah aj formu prispôsobila potrebám a nárokom súčasných detí.

* Reagovať | Andrea Mečárová | (10.08.2011 16:50 - neprečítaný)

Práve som dočítala metodiku k šlabikáru od p. Virgovičovej . Je z roku 2007( prišla nám teraz koncom šk. roka, asi novšia nevyšla) a nikde som sa o Kukovi nedočítala. Pravdepodobne je na učiteľovi, aký príbeh si o ňom vymyslí - napr. o novom žiakovi, ktorý pricestoval z inej planéty a chce k nám chodiť do školy. Tu stretne nových priateľov, a aby si mohol neskôr, keď sa vráti domov, s nimi písať listy alebo maily, musí sa naučiť čítať a písať po "našom". Inak sa skoro nič nezmenilo, takže metodiku ani nepotrebujete, ak ste už s týmto šlabikárom pracovali. Sú v nej rôzne námety na didaktické hry, ktoré Vám pomôžu pri učení a stručný popis vyučovacej hodiny, čo by ste asi mali prebrať. Ani práca s doplnkovým materiálom tam nieje rozpracovaná, je na učiteľovi, ako ho využije. S pozdravom A. Mečárová!

* Reagovať | Miroslava Repová | (10.08.2011 21:22 - neprečítaný)

Ďakujem Andrejka,
takýto príbeh sa mi páči, presne na taký som myslela. Chcela som sa vyvarovať názvu ufónik, alebo mimozemšťan pred deťmi - niektorých rodičov, najmä tu, v Bratislave, by to mohlo rozladiť. Našla som si na portáli komentáre rodičov na tento šlabikár, aj na spôsob zavedenia tejto postavičky do deja - a neboli to pekné komentáre... Musíme byť naozaj veľmi dobré a premyslené rozprávačky.
Metodiku som si objednala cez internet z Orbispictus, tak sa teším, že som sa rozhodla včas, aby som si ju mohla ešte do "veľkého tresku" naštudovať.
Ďakujem ešte raz a želám veľa úspechov. Mirka

* Reagovať | Monika Gallová | (15.08.2011 19:38 - neprečítaný)

Ahojte) najviac ma teší, že šlabikár, ku ktorému mám aj ja najbližšie je aj tu predmetom milej diskusie. Tiež som vyskúšala Lipku a vôbec sa mi nepáčil, a tak sa vraciam k obľúbenému šlabikáru od L. Virgovičovej - čo len potvrdzuje, že nie všetko, čo je novšie je aj lepšie. )

* Reagovať | Miroslava Repová | (17.08.2011 09:08 - neprečítaný)

Tak je, aj ja som si to potvrdila. MP mi síce stále neprišla, Orbispictus mi poslal zatieľ len polovicu objednávky - samozrejme s poštovným na môj účet, a tak tajne dúfam, že v druhej zásielke už poštovné platiť nebudem. Rada by som si MP prezrela, no čo už, musím vydržať.
Na Lipke sa mi páčil Pracovný zošit, ale L. Virgovičová má zase veľa pracovných strán priamo v šlabikári aj v čítanke, čo je dobré, lebo deti nemusia nosiť v aktovke veľa kníh.
Milá Monika, želám Vám veľa úspechov v novom školskom roku.

* Reagovať | Gabriela Maruščáková | (24.08.2011 19:02 - neprečítaný)

Mirus, ja odporucam mat po ruke vsetky slabikare :o)

* Reagovať | Katarína Kalmanová | (24.08.2011 20:07 - neprečítaný)

Učila som zo šlabikára od L.Virgovičovej. Ten najnovší má krásne ilustrácie a úžasná je abeceda na vystrihovanie. Nová skupina učiva má vždy inú farbu, žiaci sa nestrácajú v záplave písmeniek, v obálke mali vždy len jednu farbu, tvorili sme vety súvisiace so šlabikárom.Kartičky sú očíslované a preto pomáhali aj rodičom v domácej príprave. Takto pekne to ešte nebolo vymyslené . A Kuka mali deti veľmi rady

* Reagovať | Viera Širočková | (25.08.2011 21:11 - neprečítaný)

Skúste šlabikár od Kamile Štefekovej a Romany Culkove - určite už nebudete učiť podľa iného. Je perfekný.

* Reagovať | Renáta Sivoková | (26.01.2012 22:23 - neprečítaný)

Súhlasím s p. Vierkou, šlabikár od K.Štefekovej a R.Culkovej nemajú konkurenciu. Je perfektrý. Jedna jeho nesmierna výhoda je, že majú listelu s písmenami. Ak žiak zabudne nejaké písmeno, môže si rýchlo pomôcť s touto listelou. Mala som na týždeň deti z inej triedy, kde bol šlabikár p. Virgovičovej a tu som to postrehla, že ten slabší čitár zraru povedal, že zabudol to písmeno a nemal si ako pomôcť. Listovali sme spolu, aby sme spolu našli "jeho zabudnuté písmeno". Dobrý učiteľ naučí čítať z akéhokoľvek šlabikára, ale keď si môže vybrať, tak si vyberie... Mňa šlabikár natoľko oslovil, že som vytvorila pracovný zošit Slovenský jazyk šaša Tomáša, ktorý moji prváci milujú. Učím z neho veľmi rada.

* Reagovať | Miroslava Repová | (01.02.2013 12:03 - neprečítaný)

Po roku sa kolegynky vraciam na miesto činu s novým poznatkom, už nie len ako pani učiteľka prvákov, ale aj ako mamina prváčika, ktorý sa učí čítať zo šlabikára Lipka. A tak som sa opäť nepriamo s Lipkou stretla. Môj synček išiel do školy neskôr, lebo sa narodil v lete, a preto sme dostali odklad. A čuduj sa svete, jeho ťažkopádne pochopenie slabiky, analýzu a syntézu, vďaka Lipke pochopil na prvýkrát - isto to bude aj výbornou pani učiteľkou - dobrou kolegynkou...
Ale aby som sa vrátila k šlabikárom - systém zavádzania tlačených písmen, písmen v postupnosti nie najskôr samohlásky, a potom M, nám veľmi vyhovoval. Deti častokrát v prípravnom období v šlab. L.Virgovičovej so záujmom sledovali obrázky, no tvorenie viet podľa nich im veľmi nešlo. Celé sa mi to zdalo také nanútené, neprirodzené.
V Lipke sme napríklad v diktátoch nemali vôbec problém vymyslieť slová, táto postupnosť písmen ponúka veľké množstvo kombinácii na tvorenie slov, ani s vymýšľaním zábavných textov som nemala taký problém ako pri šlabikári od L. Virgovičovej. Rovnako ten spomínaný pracovný zošit je super - nemusím sama, ako mama učiteľka(veď to poznáte) tvoriť doplňujúce cvičenia na rozvoj analýzy a syntézy slov. Domáce úlohy synček robí s radosťou, lebo tie cvičenia sú zábavné, tvorivé, rozvíjajú čítanie s porozumením a celkovo sa práca na hodine nestáva rutinnou.
A tak sa potvrdilo, že treba vyskúšať všetko, a potom si vybrať to, čo nám najviac vyhovuje. Po tejto skúsenosti po žiadnom inom šlabikári nesiahnem - len po Lipke.


*Pridať komentár