Štrajk za ZNÍŽENIE platu je jediná a správna možnosť!!!

Blog  |  Ján Macek  |  Odbory v školstve...  |  03.10.2016 21:09

Minister financií vyhlásil, že učiteľom sa v roku 2017 platy zvyšovať nebudú, lebo im boli už zvýšené 4 mesiace dopredu. Teda v roku 2017 sa budú zvyšovať platy učiteľov o 0 %. Neviem ako pre vás, milé kolegyne a vážení kolegovia, ale ja to považujem za vynikajúcu správu. A teraz konečne začína tá pravá sranda!

Ako sme sa už dočítali, tak za posledný rok štát vybral na daniach o 1 250 000 000 € !!! viac, ako sa očakávalo. V rozhlase hlásili, že zvýšenie platov učiteľov o 6% stálo štát cca 35 000 000 €  (neviem presný údaj, asi mysleli za 4 mesiace roka?).  Aký problém potom zdvihnúť platy od januára 2017 aspoň o 10%?  Nechápem, prečo je pri efektívnejšom vyberaní daní problém investovať viac peňazí do školstva. Veď školstvo je najdôležitejšia investícia štátu!

Školstvo už roky ide na dlh. Napríklad už dávno sme mali mať podľa Fica a jeho družiny platy na úrovni 1,5 násobku priemernej mzdy. Nemáme. V triede mám 50 ročné okná, steny škaredé nevymaľované, tabuľa archaická, ja učím v skanzene. Na slušné prostredie pre výuku našich detí nie sú peniaze? V názve strany Smer - sociálna demokracia je určite chyba! Názov by mal znieť Smer - antisociálna kleptokracia.

Teším sa, že Kazimír ponúkol na rok 0 %. Konečne sa to vykryštalizuje! Napríklad... Ak to ostane pri 0 % a ak najväčší odborový zväz v školstve OZPŠaV podpíše Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, tak to bude znamenať, že funkcionári OZPŠaV chcú spáchať odborársku samovraždu. Pravdepodobne sa ale pod 0 % Ondek a spol nepodpíše. No a čo potom milé kolegyne a kolegovia?

Potom je jasné, že budete musieť ísť do štrajku. OZPŠaV ho bude musieť vyhlásiť. Ak by tak neurobili, tak si sami nakakajú na hlavu. Budú to mať ale ťažké. Presvedčiť masu učiteliek a učiteľov, aby išli do štrajku, bude ťažké.

Po mnohými mnohými a ešte raz mnohými pedagógmi odignorovanom stupňovanom štrajku sa nám vynárajú dve príčiny šlamastiky, do ktorej sa rútia pri organizovaní možného štrajku funkcionári OZPŠaV. Prvá príčina budúcich ťažkostí hlavných legitímnych a najnajnajnajnajväčších odborov je, že  učiteľky a učitelia sú s výškou platu vlastne spokojní. Druhá príčina je, že v školstve vládne apatia, pasivita a bojazlivosť. Intuícia mi napovedá, že nakoniec je to jedno a to isté.

OZPŠaV dlhodobo stálo pri januárovom štrajku na kraji chodníka, vyrábali si alibi písaním deklarácií, kde sa písalo o zvýšení platov učiteľov o 25 % a teraz ich zrazu Kažimír okašľal. No a čo teraz?

Nuž ja navrhujem štrajkovať za zníženie platu. Zdá sa, že verejná mienka je tomu aj naklonená. Konečne si nás verejnosť bude vážiť.


Hodnotenie:    | Zobrazení: 1558


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Pavol Hulík | (03.10.2016 21:24 - neprečítaný)

préééésnee ... nakoniec štrajkovať za 3% je skoro to isté, ako štrajkovať za zníženie platu ...

* Reagovať | Jana Krnáčová | (04.10.2016 16:05 - neprečítaný)

asi sa fakt naše kolegyne a kolegovia na iných školách majú dobre a ich budovy sú zmodernizované ako niektoré štátne úrady.
Ja štrajkujem, lebo už nechcem dotovať štát zo svojho "nadštandartného" platu. Oprava tabule, elektriky v triede, nábytok po deťoch z detskej izby , stôl, stolička, maľovanie triedy = môj manžel,moja rodina, rodičia detí. Je to smutné a neuveriteľné, ale je to tak.


*Pridať komentár