ITIC - áno, či nie?

Blog  |  Ivona Némethová  |  Moje skúsenosti s ITICOM  |  17.12.2016 18:55

Aj keď je vianočný čas, - ktorý by sa mal niesť v duchu pokoja, kľudu … ale je to samozrejme naopak, nesie sa v duchu stresu, zhonu, rýchlosti … - a teda, mala by som aj ja pôsobiť pozitívne, dovolila som si vniesť do tohoto môjho príspevku, trochu rozruchu, kontroverznosti … 

Niektorí učitelia pod mojimi príspevkami vyjadrovali názory, že ITIC preukaz je almužna, ktorú nám podsúva štát, že nemáme my, učitelia peniaze na bežné veci potrebné k životu, nemôžeme si dovoliť cestovať, lyžovať, dovolenkovať a podobne.

Rozhodla som sa preto pred koncom roka: “Aj keď už nevládzem, zamyslím sa … položím si verejne pár otázok … a pokúsim sa na ne nájsť odpovede.”

  1. Je ITIC preukaz almužna, ktorú nám podsúva štát? Podľa mňa nie, nie je. Už len preto, lebo štát, prenesene náš zamestnávateľ, nie je ani konateľom a ani štatutárnym zástupcom ani jednej z firiem, ktoré vydávajú preukaz, či známku ITIC. Štát nám žiadne zľavy v tomto ohľade neponúka, nepodsúva. Pozrime sa na túto otázku z druhej strany. Dostávame kartu od Transdaty, známku od CKM syts zadarmo? Nie! Kupujeme si ju. Za známku na ďalší kalendárny rok zaplatíme v súčasnej dobe 10 eur, za vyrobenie preukazu platíme 6 eur. 
  2. Mám s ITIC-om nejaké výhody? Ak si odmyslím to, že ide o medzinárodný preukaz učiteľa, ktorým svoju príslušnosť k učiteľskej profesii (samozrejme ak sa za túto príslušnosť nehanbím), môžem preukázať hoc aj na celom svete, má tento preukaz pre mňa osobne výhody. Ako ste si to mnohí možno už prečítali, využila som ho na zľavy tak v Rakúsku, ako aj v Albánsku. 
  3. Sú zľavy, ktoré môžem využiť na tento preukaz pre mňa zaujímavé? Niekedy áno, niekedy menej… Najviac pozitívne prekvapená som bola, keď som túlajúc sa po zrúcaninách maďarskýh hradov, mohla do ich zrekonštruovaných priestorov vstúpiť úlne zadarmo - a to len preto, lebo som bola učiteľ - teacher - tanító. 
  4. Čo zaujímavé je v ponuke zliav v tomto období? Zľava, ktorú spomeniem teraz, je asi najnovšia z ponúkaných zliav. Možno ste už o nej počuli, možno nie, možno ju vyskúšate, možno …  Ide o tzv. ISIC paušál pre študentov, ale aj pre učiteľov, ktorý ponúka Orange; jeho cena je 9 eur, je v ňom kredit 10 eur na telefonovanie prípadne na ostatné služby (po vyčerpaní kreditu je 1 min hovoru/0,10 eur, 1 SMS alebo MMS 6 centov), volania na 5 telefónnych čísel v Orange zadarmo, 50 SMS alebo MMS v cene paušálu a tiež 2 GB v rámci internetu v mobile. Orange ponúka aj v rámci Flex paušálov zaujímavé zľavy pre tých, ktorí sú držiteľmi ISIC, ITIC preukazu, alebo preukazu EURO - 500MB dát navyše, alebo 5 eurovú zľavu na paušál. 


A na záver? Každý si určite urobí svoj zoznam pre a proti a možno sa nebude hanbiť byť učiteľom. 
Hodnotenie:    | Zobrazení: 1710


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

Žiadne komentáre


*Pridať komentár