Boris Strugackij: Fašizmus - je to jednoduché. Epidemiologický návod

Blog  |  Miroslav Sopko  |  Námety  |  29.01.2017 08:44

Dovoľujem si vám ponúknuť nadčasový text od významného ruského spisovateľa nielen sci-fi Borisa Strugackého z roku 1995, kde upozornil na nebezpečenstvo oživenia fašizmu a jeho slová dnes znejú ako proroctvo.

Máme doma mor. A liečiť ho nevieme. Čo horšie, my dokonca nie sme schopní ani stanoviť správnu diagnózu. A tí, ktorí už sú infikovaní si často vôbec nevšimnú, že sa nakazili a sú chorí.

Máme totiž pocit, že o fašizme vieme všetko. Veď každému je predsa jasné, že fašizmus sú čierne esesácke uniformy, štekajúca reč, pravice vztýčené do rímskeho pozdravu, svastika, červeno-čierne vlajky, pochodujúce sprievody, ľudia vyziabnutí na kosť za ostnatým drôtom, hustý dym z komínov krematórií, démonický Führer, tlstý Göring, Himmler s blýskajúcimi sa sklíčkami na okuliaroch a pol tucta ďalších viac či menej významných postáv zo “Sedemnástich zastavení jari”, “Tajomstvo rozviedčíka” a “Pádu Berlína”...

Však my dobre vieme, čo je fašizmus. Nemecký fašizmus, hitlerizmus. Ale vôbec nám nepríde na um, že existuje aj iný fašizmus, rovnako hnusný a strašný, ale náš, domáci. A to je možno dôvod, prečo ho nevidíme. Máme ho priamo na očiach, bujnie nečujne v tele našej krajiny doslova ako zhubný nádor.

Iste, svastiku spoznáme, aj keď je maskovaná runami. Dolieha k nám chrapľavý rev vyzývajúci k zmasakrovaniu cudzincov. Vidíme aj odporné heslá a obrázky na stenách vlastných domov. Ale sami si nedokážeme pripustiť, že aj toto je fašizmus. Máme pocit, že fašizmus musia byť čierne esesácke uniformy, cudzia úsečná reč, hustý dym z komínov krematórií a vojna ...

Akadémie vied teraz v súlade s nariadením prezidenta horúčkovito spisujú vedeckú definíciu fašizmu. Možno predpokladať, že to bude presná, komplexná a všeobjímajúca definícia dopadajúca na každú životnú situáciu. A samozrejme bude tiež diabolsky zložitá.

Ale fašizmus je jednoduchý. Ba čo viac, fašizmus je úplne jednoduchý!

Fašizmus je diktatúra nacionalistov. A v súlade s tým je fašista človek, ktorý vyznáva (a káže) nadradenosť jedného národa nad inými a je pritom horlivým zástancom "pevnej ruky", "disciplíny a poriadku", "železnej päste" a iných pôvabov totality.

... celý článok si môžete prečítať na http://miroslavsopko.blog.sme.sk/c/445752/boris-strugackij-fasizmus-je-to-jednoduche-epidemiologicky-navod.html

Hodnotenie:    | Zobrazení: 647


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Jana Krnáčová | (29.01.2017 12:57 - neprečítaný)

"Vlastenectvo je láska k vlastnému národu, zatiaľ čo nacionalizmus je nepriateľstvo k tým cudzím. "

Veľmi dobrý článok a pojmy jasne vysvetlené. Stojí to za prečítanie.


*Pridať komentár