Slovensko sa opäť zapojí do testovania PISA

Blog  |  Vladimír Crmoman  |  školstvo  |  10.09.2017 15:04

Pozrite si video:


Link youtube: https://www.youtube.com/watch?v=5okB31CxyKA&feature=youtu.be

Link facebook: https://www.facebook.com/komoraucitelov/videos/1438237112928673/

Čo urobil predseda vlády SR od momentu, keď sa v roku 2012 dozvedel, že sme sa prepadli v testovaní PISA preto, aby sa výsledky našich žiakov zlepšili? V roku 2015 sme sa prepadli ešte nižšie a ďalšie testovanie už klope na dvere. Hodnotenie:    | Zobrazení: 1376


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Ľuboš Michalík | (11.09.2017 10:14 - neprečítaný)

Dúfam že majú peniaze na zaplatenie učiteľov ktorí to budú realizovať. Po minulé roky viem že som musel podpisovať nejaké prehlásenie kde bola pokuta voči učiteľovi ktorý realizoval testovanie PISA okolo 3000€ ak nedodrží všetky pokyny pri realizovaní testovania a voľačo vyzradí. Ale zaplatené som za to že som komplexne zrealizoval testovanie nemal od štátu nič hoci som musel pripraviť počítače, nakonfigurovať ich tak aby sa dalo testovať, pripraviť podľa pokynov miestnosť informatiky, pre žiakov pomôcky ...ako aj previesť samotné testovanie. V iných krajinách napr. v Česku s učiteľmi čo testovanie PISA realizovali na školách uzatvorili zmluvy o vykonaní práce u nás na Slovensku sme to robili zadarmo. Ako učiteľ informatik i samotný administrátor ... som komplet všetko čo súviselo s prípravou a realizáciou to bolo okolo 40 hodín práce. Pani riaditeľke našej školy (ZŠ) som po skončení realizácie testovania PISA povedal že nech sa už nezapájame dobrovoľne do takýchto testovaní kde nevedia zaplatiť nadprácu učiteľa. Písal som aj vtedajším politikom NRSR nech sa na to pozrú a bolo od nich povedané Ministerstvu školstva aby pri najbližšom testovaní PISA sa počítalo aj s financiami na takéto testovanie. Ak nie sú na to financie nech to zrušia tak ako Testovanie piatakov pre nedostatok financií !!! Z ministerstva školstva v Čechách som dostal odpoveď ako platia učiteľov čo realizovali testovanie PISA do troch dní, od nášho Ministerstva školstva som sa odpovede na môj email nedočkal.

* Reagovať | Božena Rendošová | (11.09.2017 13:40 - neprečítaný)

A pán Ľuboš Michalík asi nevie, kde písať čiarky vo vete...

* Reagovať | Vladimír Stančík | (12.09.2017 17:20 - neprečítaný)

Dobrý deň, z príspevku p. Michalíka je zrejmé, že v svojom príspevku čiarky vo vetách nepíše. Vôbec z neho nevyplýva, že nevie kde písať čiarky vo vete.

* Reagovať | Dana Vážanová | (19.09.2017 20:41 - neprečítaný)

Prepáčte, ale vždy, keď čìtam tieto komentáre k téme o čiarkach a iných hrubiciach v oduševnenom texte, spomeniem si na ten bradatý vtip:
Klop, klop na nebeskú bránu.
Čo to klope? Pýta sa svätý Peter.
Spoza brány sa ozve:
Hádam, kto to klope!
Svätý Peter: Pane Bože, zase slovenčinárka!


* Reagovať | Vladimír Stančík | (12.09.2017 18:15 - neprečítaný)

Hm, ospravedlňujem sa, tie tri čiarky som na prvé prečítanie prehliadol.

* Reagovať | Tatiana Dolinská | (13.09.2017 00:15 - neprečítaný)

Dobrý deň! Dovoľte mi pridať vlastné vyjadrenie k téme:
Minulý rok sme mali na akreditovanom školení tú česť viesť rozhovor s dánskym profesorom, ktorý už niekoľko rokov žije na Slovensku. Keď sa zmienil, že sa doma so slovenskou manželkou rozprávajú anglicky, lebo odmieta používať náš komplikovaný jazyk, akosi sme sa dostali až k testovaniu žiakov PISA. Nebol prekvapený, že naši žiaci dosahujú dlhodobo podpriemerné výsledky. (Dánsko naopak - nadpriemerné). Nevinil z toho učiteľov, ale ľudí, ktorí tvoria testy a vedome tak tvoria komplikované vety, v ktorých priam šifrujú obsah textu. (Priznajme si, kto z nás - učiteľov - v nich bez dlhého rozmýšľania so stopercentnou istotou určil vhodnú odpoveď?).
Spomínaný pán kladne vyzdvihoval promptnosť v zavádzaní prospešných zmien v dánskom školstve. Tam vraj nie je problém zaviesť v praxi zjednodušené pravidlá, ktoré sa osvedčili, čo využívajú veľmi často. Nehľadajú výhovorky, ako sa to nedá. Ich písané texty sú žiakom zrozumiteľné, stačí na jasnú otázku správne odpovedať. Ľutujem slovenských žiakov, ktorým testovanie odoberá vieru vo vlastné schopnosti.
Apropo ... keby mali romány, ktoré tak rada čítam, také "vycibrené" jazykové prostriedky ako v žiackych testoch (PISA, PIRLS, monitor,...), rýchlo by som presedlala svojho koníčka....


*Pridať komentár