Syndróm vyhorenia sa stane oficiálnou diagnózou

Blog  |  Miroslav Sopko  |  Školstvo  |  06.06.2019 06:27

V Českej republike prichádzajú s návrhom až ročného študijného voľna (sabatikalu) pre učiteľov raz za desať rokov. Návrh novely zákona o pedagogických pracovníkoch, ktorá sa inšpirovala u vysokých škôl, v Snemovni predstavila poslankyňa STAN Věra Kovářová. Novinka by podľa Starostov mala začať platiť od roku 2022 ako bonus k zvýšeniu platov, ako ho presadzuje vláda.

Ten rok 2022 ma zaujal, pretože od januára tohto roku Svetová zdravotnícka organizácia zavádza syndróm vyhorenia v Medzinárodnej klasifikácii chorôb. Ten bol doteraz súčasťou kategórie Z73 zahŕňajúcej „ťažkosti so zvládaním života“. Do kategórie patria aj rôzne iné problémy, ktoré nie sú oficiálnymi poruchami ako napríklad “nedostatočná sociálna zručnosť” či “zvýraznené osobnostné črty”.

Aj keby išlo o náhodu, jedno je jasné. Práve učiteľská profesia patrí k najviac ohrozených vyhorením a aj opatrenie plateného štúdijného voľna by bolo jedno z riešením ako uchrániť psychické zdravie pedagógov a pritom rozvíjať ich ďalšie kompetencie sebavzdelávaním.Pozri aj:

https://www.tyden.cz/rubriky/domaci/ucitelum-rok-studijniho-volna-navrhuje-stan_523320.html

alebo:

https://www.forbes.sk/syndrom-vyhorenia-sa-stane-oficialnou-diagnozou-podla-suvisi-stresom-v-praci/

 

Vyjadril som sa aj v reportáži pre televíziu JOJ: https://www.noviny.sk/zaujimavosti/446050-vyhorenie-uz-nebude-beznym-vycerpanim-odbornici-ho-povazuju-chorobu

 

Viac mojich príspevkov môžete sledovať i na https://www.facebook.com/sopko.miro/


Hodnotenie:    | Zobrazení: 702


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

Žiadne komentáre


*Pridať komentár