ZVÁŽTE premietanie filmu "Kto je ďalší?" maloletým a rizikovým skupinám žiakov

Blog  |  Mária Sabová  |  školský film - šikana - samovražedné správanie  |  16.11.2019 00:32

POZOR! Za OBSAH a spôsob spracovania filmu „Kto je ďalší?“ NEZODPOVEDÁ MINISTERSTVO ŠKOLSTVA,  Ministerstvo spravodlivosti, Ministerstvo kultúry ani Úrad podpredsedu vlády, ktoré projektu poskytli finančnú podporu. Za obsah projektu zodpovedá výlučne eSlovensko a jeho vhodnosť/nevhodnosť sa bude vyhodnocovať v jeho závere.

Tento film je označovaný prívlastkom „školský“, no nemá ŽIADNEHO ODBORNÉHO GARANTA z oblasti psychológie či pedopsychiatrie. Veková hranica VHODNOSTI FILMU 12+  je na Slovensku určovaná distribútorom filmu a nie komisiou. Komentáre, poukazujúce na nevhodnosť filmu pre všetky deti - aj tie citlivé či rizikové, komentáre nesúhlasiace s určením vekovej hranice, či komentáre príbuzných maloletých detí, ktorí mali s filmom zlé skúsenosti, boli na FB stránke filmu správcom VYMAZÁVANĚ a komentujúci boli blokovaní (pozn. do doby, kým sa na to verejne neupozornilo.) 

Distribútori filmu neupozorňujú, že zábery vo filme nie sú vhodné pre citlivé povahy. Slovenskí odborníci vrátane psychológov, psychiatrov, členov liniek pomoci i popredných slovenských filmárov, ktorí prvým dvom dielom filmu 4 x žiadosť o podporu z Audiovizuálneho fondu ZAMIETLI, sa vyjadrili, že filmové dielo premietané na hromadných školských akciách môže mať neželané vplyvy na zraniteľné skupiny populácie, ktoré sú paradoxne jeho cieľovou skupinou, a to v podobe traumatizácie, či iniciovania nebezpečného rizikového správania. Upozorňujú na zváženie premietania filmu maloletým deťom  a rizikovým skupinám vzhľadom na to, že film neponúka vhodné riešenia zobrazovaných situácií .

V závere 1. príbehu šikanovaný chlapec i napriek dojemnej podpore spolužiakov počas výchovného koncertu, si ľahá doprostred koľajiska, po ktorom sa práve rúti vlak. Život ohrozujúce lozenie po mrakodrapoch a vysokých vežiach za účelom spravenia si autoportrétu, tzv. killfie-selfie, je v 2. príbehu snímané skôr ako nádherná reklama.  Komunita mladých, ktorí vystavujú svoj život riziku, pôsobí skutočne veľmi sympaticky, a preto takto spracovaná téma môže skôr nabádať k obdobnému konaniu ako odradiť od neho. V závere 3. príbehu zasa maloleté dievča, ktoré bolo online vydieračom zneužité aj na sexuálny kontakt so psom, spácha samovraždu a po smrti sa blažene, bezstarostne usmieva, spomínajúc na pekné vzťahy s rodičmi. V oblečení supermana lieta v oblakoch, nadobúdajúc vytúžený pokoj a vyriešenie svojho problému.

Odborníci z oblasti psychológie, psychiatrie, filmu ai. spísali výzvu Ministerstvu školstva, aby bola preverená veková hranica 12+ stanovená distribútorom filmu „Kto je další?“, a aby sa zaviedli opatrenia zabezpečujúce, aby audiovizuálne diela, vytvorené pre školské predstavenia, spĺňali jasne stanovené kritériá. Výzvu môžete podporiť tu: https://www.peticie.com/vyzva_mvva_sr_na_preskumanie_vhodnosti_filmoveho_diela_kto_je_ali_pre_kolske_predstavenia?fbclid=IwAR0UeKNHXNkvzm6flxZON3I482o5dLoQO1REZBjSmUbNbUhaYqIzFyUx-x4#sign
Hodnotenie:    | Zobrazení: 2717Diskusia

pridať komentár

Žiadne komentáre


*Pridať komentár