Www. ovce.sk alebo Na čo si dávať pozor nielen na internete

Blog  |  Kristína Pecková  |  Komunikácia  |  23.05.2010 21:35

Www. ovce.sk alebo Na čo si dávať pozor nielen na internete

 

Nemôžeme poprieť, že v minulosti si ľudia dokázali viac oddýchnuť. Ak bol v dome jeden telefón a obyvatelia neboli práve doma, nikto sa ani nedozvedel, kedy zazvonil. Dnes je to celkom inak. Keď už „lapáme po oddychu“, na obrazovke nášho teraz už bezdrôtového telefónu bliká množstvo nezodpovedaných hovorov. Všetci dobre poznáme ten „adrenalín“ typu: „Kto mi to dnes asi volal?“ Sme naozaj slobodnejší? Dnes si skutočne môžeme „vybrať“: odpíšem na ICQ, Skype, pošlem rýchlu sms alebo si stiahnem novú melódiu (nehovoriac o kopiacej sa pošte, na ktorú treba odpovedať, či už ide o tzv. Pokec, Facebook alebo samotný mail)?

Veci samy o sebe nie sú zlé, ak sa s nimi rozumne zaobchádza. To je všeobecné pravidlo. Avšak kto má dnes záujem chrániť nás pred virtualitou (pozor, nie virturealitou), keď predsa cez internet najlacnejšie nakúpite, všetko je fér a podobne?

Samozrejme, dnes už je aj na toto kladná odpoveď. Možno to už nie je prevencia, ale predsa: na internetovej stránke (kde inde) www. ovce. sk môžete nájsť hneď niekoľko prekvapení – notebook, mixážny pult, baču a niekoľko rozkošných ovečiek. Avšak aj v tomto idylickom prostredí nastanú problémy: mladé ovečky chatujú, fotia sa bez kožúškov, zdôverujú sa neznámym vlkom a podobne. Aj my takto zabúdame. Internetový svet je iný ako realita okolo nás. Žijú tu ľudia, ktorých necítime a väčšinou ani nevidíme. Ak nám píše: mám ťa rád, a pritom sa tvári opačne, ako to zistiť? Dáma má meter osemdesiat a „strašne dobré vlasy“, no pritom možno na druhom konci monitora sedí prinajlepšom unudená zhrbená dáma v stredných rokoch (ak to nie je chlap).

Ak nevieme s informáciami správne narábať, má to svoje dôsledky. Po nedávnom rozhovore so synmi mojej staršej priateľky (žiakov základnej a strednej školy) sme prišli na zaujímavú vec. Chalani a ja sme pozerali v pomerne mladom veku film, ktorý ona videla ako dospelá. Mali sme naň väčšinou rovnaké spomienky: drastické alebo vulgárne, negatívne scény. Ich mama si dej zapamätala pozitívne: vyzdvihla v ňom posolstvo o láske k ľuďom rôzneho etnika (o čom ten film aj naozaj bol). Spoločne sme sa zhodli na nie neznámej veci: ľudská duša neprimerané podnety z okolia spracuje nesprávne a tie sa potom často v dospelosti prejavia ako traumy alebo nepríjemné spomienky. Nuž, je to daň za to, že sme chceli byť skoro dospelí.

Dnes je všetko oveľa dostupnejšie. Buďme teda zdravo zvedaví a nájdime si na internete niečo, čo nás zbuduje. Stránku www.ovce.skvšetkým odporúčam nielen pre jej zábavný obsah, ale hlavne poučné a dôležité rady, ktoré nás môžu zachrániť, keď ide o život – o čo ide samozrejme vždy, kým ešte dýchame.

 
Hodnotenie:    | Zobrazení: 1091


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Marta Rusnáková | (29.05.2010 08:36 - neprečítaný)

Odporúčanú stránku použijem priamo na vyučovacej hodine informatiky s 11 až 12 - ročnými žiakmi. Je spracovaná zaujímavou a veku primeranou formou. Obsahuje okrem zábavy aj register pojmov súvisiacich s témou.

* Reagovať | Marta Rusnáková | (03.06.2010 20:22 - neprečítaný)

Konečne dnes som splnila svoje predsavzatie, tému "Bezpečne na internete" učiť v II. roč. osemročného gymnázia prostredníctvom www.ovce.sk. Na hlavnej stránke sme začali registrom, ktorý ponúka 4 možné druhy objektov. Videá boli podstatou hodiny. Myslela som si, že deti poznajú aspoň charakteristickú zvukovú kulisu. Niektorí to nikdy nevideli a nepočuli. Témy ich oslovili, pobavili sa a zamysleli nad nevhodným správaním. Hry a komiks boli z toho istého súdka a doplnili túto tému veku primeraným spôsobom. Doporučujem, je to vhodné použiť aj pre mladšie deti.

* Reagovať | Marta Rusnáková | (11.06.2010 20:47 - neprečítaný)

Ďakujem ešte raz za upozornenie na stránku www.ovce.sk. Aj na včerajšej hodine informatiky som použila prevažne túto stránku na získavanie a spracovanie informácií o rôznych druhoch legálneho softvéru. Väčšina pojmov v nami použitej učebnici v registri nebola, avšak v registri www.ovce.sk áno. Deti si to uvedomili a myslím si, že okrem zábavy si túto stránku zapamätajú ako jednu z tých, kde sa primeraným spôsobom dajú získať utriedené informácie. Prípravu na hodinu aj výstupný produkt - skupinovú prácu som zverejnila vo virtuálnej knižnici. Pracovala som s deťmi na 2 delených hodinách, ktoré nasledovali po sebe. Druhá skupina pracovala efektívnejšie, aj výsledok bol kvalitnejší. Určite jedným z faktorov bolo, že ich bolo 14, kým predošlých bolo 16 a každý mal pridelenú prácu. Svoju prezentáciu prezentovali obe skupiny, každý svoju časť a ešte sme stihli aj jeden z príbehov, ktoré si veľmi obľúbili.


*Pridať komentár