Letnej školy moderných učiteľov v Hronci sa v nedeľu 1. 8. 2010 mal zúčastniť i štátny tajomník MŠVVaŠ SR Jaroslav Ivančo, kde mal diskutovať so zúčastnenými učiteľmi. Keďže som sa vďaka RNDr. J. Balážovej dozvedel, že sa mu dajú zaslať otázky i mailom cez p. Haláka, pripravil som si tieto a keďže neviem, či dorazili včas a dočkali sa odpovede, prinášam Vám ich aspoň cez tento blog. V komentároch môžete prípadne pridať ďalšie, potom mu zašleme link, nech si ich prečíta :-)" />

Otázky pre štátneho tajomníka

Blog  |  Miroslav Sopko  |  Školstvo  |  06.08.2010 08:55

Otázky pre štátneho tajomníka
 1. Na základe nedostatku učebníc v akom časovom horizonte by mohli byť aspoň ich elektronické podoby - minulý rok sa časti niektorých učebníc ocitli na stránkach Edičného portálu?
 2. Nezvažuje ministerstvo vytvoriť pre všetky školy portál v štýle www.zborovna.sk - Virtuálna knižnica, resp .zabezpečiť pre všetky školy, aby bol zadarmo prístupný už tento fungujúci? Je to výborný spôsob pre komunikáciu, výmenu skúsenosti a materiálov medzi učiteľmi i zároveň to mnohých posúva v ich profesnom raste (určite viac ako mnohé iné školenia z minulej éry)
 3. Neplánuje ministerstvo podnietiť vznik jednoduchého e-learningoveho portálu pre všetkých učiteľov, podobného takým aké napr. ponúka na komerčnej báza firma aSc, ktorý by naozaj zmodernizoval vyučovanie bez nejakých veľkých vstupných nákladov?
 4. Kedy vydá ministerstvo usmernenie pre vypĺňanie osvedčení pre učiteľov, ktorý ukončili Ďalšie vzdelávanie učiteľov informatiky na ZŠ a SŠ?
 5. Neplánuje ministerstvo vytvoriť alebo podporiť súťaž medzi školskými alebo študentskými elektronickými časopismi typu ezine - výbornou pomôckou pre aplikáciu viacerých predmetov pre nadobúdanie praktických zručností v práci s digitálnymi technológiami?
 6. Neplánuje ministerstvo vytvoriť portál učiteľských blogov - edublogov, s jednoduchým ovládaním, kde by učitelia mohli slobodne diskutovať a pracovníci ministerstva mali povinnosť na ich príspevky aj reagovať :-) ? (Ak by sa nevedelo ako nato, tak rád poradím) 7. Hodnotenie:    | Zobrazení: 1623  Diskusia

  pridať komentár

  * Reagovať | Peter Lengyel | (05.08.2010 13:23 - neprečítaný)

  Nápady dobré. Ale mnisterstvu podľa mňa viac vyhovuje, aby sa školy borili s určitými problémami samé. Ruky preč systém.

  Osobne čo sa týka asc agendy, zborovne.sk a iných zjednodušujúcich život vecí si už ani neviem predstaviť prácu bez toho.

  Čo sa týka učiteľských blogov (nie ako takých), som skeptický. Málokto z vyšších vie kritiku uniesť a nie za všetky "kraviny" môžu konkrétni ministerskí úradníci, ktorí by mali povinnosť odpovedať na otázky. Takže si myslím, že ministerstvo by si len našlo hromozvody (poverených úradníkov) a samotní predstavitelia by si na to čas určite nenašli. Skôr to spojiť nejako s tou stavovskou organizáciou.

  * Reagovať | Miroslav Sopko | (10.08.2010 23:56 - neprečítaný)

  Takže ako to nakoniec dopadlo - citujem p. Haláka z jeho mailu (bude to bez diakritiky): "Stihli sme prebrat aj niektore vami navrhovane otazky. Pokusim sa zhrnut odpovede:

  1. elektronicke verzie ucebnic by chceli mat do 2 rokov.

  2. digitalny obsah ministerstvo bude riesit, skonkretizovat to zatial nevedel.
  budu zvazovat moznosti.

  4. Narodne projekty riesia ako komplexny problem. Maju tam viacero vaznych otazok.
  Budu teda riesit aj problem s osvedceniami.

  K otazkam 3, 5, 6 sme sa nedostali.
  Na dalsie otazky nam odporucil napisat mail priamo jemu:
  tajomnik@minedu.sk
  vyjadril sa, ze bude komunikovat s ucitelmi a velmi rad si precita navrhy, nazory
  a bude sa vyjadrovat k otazkam."
  Takže sa treba pustiť s chuťou do mailovania ;-)

  * Reagovať | Ibolya Straussová | (12.08.2010 08:47 - neprečítaný)

  Presne o tomto bude Slovenská komora učiteľov. Na základe podnetov, postrehov od učiteľov predkladať návrhy a požiadavky MŠ. Zatiaľ sa SKU borí s byrokratickými a inými patričnými záležitosťami začiatočníka. Tak vydržme, od septembra plánuje zozbehnúť svoje aktivity naplno.

  * Reagovať | Ivona Bellová | (06.09.2010 15:13 - neprečítaný)

  Teším sa,dúfam, že nie predčasne, že sa konečne našiel fundovaný štátny tajomník.


  *Pridať komentár