Hanba zastrašovaniu na Slovensku!!! Rok 1989 už skončil

Blog  |  Viktor Križo  |  Reforma reformy  |  18.11.2015 19:39

Náš lesk a bieda


Pri prehrabávaní sa v záplave mailov sme narazili na správy typu „zapojili by sme sa do Dňa zdravia, ale náš riaditeľ nám to zakázal, čo máme robiť?“ Ups, zostali sme zarazení, a museli sme si uvedomiť, aké máme šťastie, že nás naša šéfka rešpektuje a nemusíme bojovať za možnosť vyjadriť svoj postoj.

Uvedomujem si, že riaditelia, na rozdiel od nás radových učiteľov, sú vystavovaní tlaku zriaďovateľov, môžu byť terčom nepríjemných poznámok rodičov, jednoducho naša neprítomnosť v škole im spôsobuje starosti. No prečo sa učitelia popoludní zúčastnili Zrazu dlhých nosov, prečo mnohí z nás sa v päťdesiatke po prvýkrát rozhodnú darovať krv? Jednoducho svojím postojom chcú poukázať na problémy nášho školstva, problémy, o ktorých naši riaditelia vedia lepšie ako my, učitelia. A aj piatakovi musí byť jasné, že ak sa niečo našimi aktivitami zmení, tak to nepomôže len učiteľom, ale aj riaditeľom, pretože škola, školstvo je naše.

Ako je možné, že riaditeľ, ktorý ešte prednedávnom bol učiteľom, sa zrazu svojim kolegom vyhráža kárnymi opatreniami, finančnými a inými postihmi? Neviem... len si spomínam na príbehy väzňov, ktorí zrazu dostali možnosť strážiť svojich druhov. Dostali na ruku pásku, do ruky obušok, na obed o trochu viac jedla a zrazu, zrazu boli iní, často horší ako dozorcovia... a prečo, jednoducho zo strachu, že stratia funkciu, výhody, sklamú svojho dozorcu... Možno aj za vyhrážkami riaditeľov je  strach, obyčajný „muklovský“ strach.

Čo odkázať tým, ktorí sa boja vzoprieť svojmu šéfovi? Opäť neviem ... azda iba, že im všetci rozumieme, a je nám ľúto, že nemajú také šťastie byť slobodní ako my.  

 

Róbert Beutelhauser, učiteľ a aktivista

 

Nezabúdajme, že aj náš minister školstva nás vyzval k vyvíjaniu verejného tlaku, aby sa veci v školstve pohli dopredu, rovnako podporil aj Deň zdravia:

 
Hodnotenie:    | Zobrazení: 1950


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Viktor Križo | (18.11.2015 19:41 - neprečítaný)

Desiatky mailov zaplavujú naše schránky, ako sa hlboko znižujú niektorí totalitní riaditelia, mysliac si, že sú bohorovní.. Ale všetci máme svoj čas a nikto nebude večne sedieť na stoličke. HANBA!!! Treba to zverejňovať a prosím NŠO, aby urobila konferenciu zber strachu ešte pred voľbami.

* Reagovať | Zuzana Masarovičová | (19.11.2015 06:28 - neprečítaný)

Veľká pravda. Človeku sa nechce veriť ako totalitné maniere a strach ešte stále zastierajú zdravý úsudok a zahmlievajú srdcia.


*Pridať komentár