Veľký brat má hazard rád

Blog  |  Miroslav Sopko  |  Školstvo  |  23.04.2017 20:58

Tak a je to tu! Kamerové záznamy nám ukážu, ktorí sú to tí kvalitní učitelia. Ministerstvo školstva si ani neuvedomilo, ako hazarduje s už dosť slabou dôverou učiteľov v pozitívne zmeny.

Na prvý pohľad to vyzerá jednoducho. Učitelia pri vyhodnocovaní svojho výkonu majú okamžitú spätnú väzbu, vidia, aké metódy na žiakov zabrali a čo treba zlepšiť. Riaditelia po takýchto videohospitáciách majú prehľad o tom, ako narábajú ich zamestnanci s pedagogickými kompetenciami. A môžu ich patrične oceniť. Rodičia zase vidia skutočnú pravdu o práci svojich ratolestí, no ale aj o ich správaní sa k učiteľom a spolužiakom. Tá pravda často nemusí byť práve príjemná. Ale ak mám parafrázovať jeden nadľahčený status na sociálnej sieti, tak, hypoteticky, po odsledovaní nemého filmu bude kolegovi udelené kárne opatrenie, lebo sa málo hýbal, deti mu na hodine zívali, dokonca na tabuli urobil tvrdku. Vlastne - nie hypoteticky! 

Sme predsa na Slovensku, kde sa už pomaly stáva pravidlom, že každý dobrý čin musí byť podľa zásluhy potrestaný. Navyše, ak získavate sprostredkovane informácie o tom, že masívne zavedenie kamerových systémov v školách neprospelo zlepšeniu atmosféry, keďže ide vlastne o vyjadrenie nedôvery voči učiteľom zvládať výchovné problémy. Vyzývam všetkých priateľov tvrdých dát, nech najprv potvrdia alebo vyvrátia, že toto je spôsob na zvýšenie nikým doteraz nezadefinovanej kvality! Docielime len pretvárku pred kamerami, aby každý vyzeral dobre a deti i učiteľ sa nebudú môcť prejaviť ako osobnosti, pretože budú pod tlakom, a tak sa nám vzdelávanie zmení na nejakú lacnú reality show. Potom bude opäť platiť to staré známe, že cesta do pekla býva vydláždená dobrými úmyslami.

Nick Vujicic hovorí, že nemôžete mať kontrolu nad tým, čo sa vám stane, ale môžete mať kontrolu nad tým, ako na to budete reagovať. Ak chceme od učiteľov skutočne profesionálne zvládanie akýchkoľvek situácií, tak popri ich výraznom finančnom ohodnotení (áno, to je to, čo verejnosť a politici nechcú počuť) musí ísť ruka v ruke tréning ich reakcií! Zvládania konfliktov, improvizácie v situácii, keď perfektne premyslená vyučovacia hodina ide úplne iným smerom a skutočne efektívna komunikácia s realistickým očakávaním, čo po tom dieťati chceme. 

Pokiaľ chce mať ministerstvo na školách viac kamier, tak určite v rukách učiteľov a študentov pri tvorbe obsahu školskej televízie alebo rôznych multimediálnych projektov. Máme šikovné deti, treba ich v tom len podporiť

celý článok si môžete prečítať na https://miroslavsopko.blog.sme.sk/c/452975/velky-brat-ma-hazard-rad.html podporiť aj na  

https://vybrali.sme.sk/c/Velky-brat-ma-hazard-rad

Hodnotenie:    | Zobrazení: 2378


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár


*Pridať komentár