Som za Učiace sa Slovensko!

Blog  |  Miroslav Sopko  |  Školstvo  |  09.10.2017 10:57

Minulý pondelok bol zverejnený 258 stranový dokument Učiace sa Slovensko, ktorý budú jeho autori vo štvrtok prezentovať ministerke školstva M. Lubyovej. Viem, že prišla jeseň a nastalo ochladenie. No z toho, čo momentálne počúvam z médií na adresu reformného dokumentu, ma začína mraziť.

Cítil som to dosť výrazne už včera ráno o druhej, keď sme dorazili s kolegom do Bratislavy. Ale či by som bol oblečený čo najteplejšie, aj tak by mi to nepomohlo. Poznáte tie nepríjemné zimomriavky, ktoré sa odrazu objavia a nedajú vám pokoj? Prichádzajú potichu ako byrokratické opatrenia, či nesystémové experimenty z ministerstva na prelievanie peňazí, pardón školstva. Až na školskom výbore o desiatej som pochopil ich zdroj.

Mal som silné nutkanie využiť príležitosť a prvýkrát naživo položiť novej ministerke M. Lubyovej jednoduchú otázku. Ostáva dokument Učiace sa Slovensko Národným programom rovoja výchovy a vzdelávania (tak ako bol doteraz stále označovaný) alebo nie?

Správne, akýmsi zázrakom sa premenil už len na návrh, vraj nemá správnu formu, takto národný program nevyzerá, treba sa s ním oboznámiť, čosi sa určite do skutočného programu použije. Zamrazilo ma. Takže teraz všetci my, čo sme doteraz vykresávali iskierky nádeje a presviedčali seba i ostatných, že tá nádej tu je, tá nádej lepšieho vzdelávania, ktoré by sme tak radi kvalitné a zároveň ho (poniektorí) merali cez pridanú hodnotu. No čo tak potom napríklad skúsiť odmerať odobranú hodnotu vzdelania, kedy ako spoločnosť zlyhávame pri jeho poskytovaní najslabším?

Celý článok si môžete prečítať na https://dennikn.sk/blog/som-za-uciace-sa-slovensko/

A ako bonus jedno video:

Tak si pripomeňme. Po 18 mesiacoch písania a pripomienkovania sa z dokumentu Učiace sa Slovensko bude robiť politicky prijateľný "národný program". Ministerka školstva Martina Lubyová (nom.SNS), poslanec Miroslav Sopko (OĽaNO) - 

https://www.facebook.com/154545514607220/videos/1568495079878916/
Hodnotenie:    | Zobrazení: 1587


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár


*Pridať komentár