VYJADRENIE PREZIDENTA SKU

Blog  |  Ján Papuga  |  Konferencia  |  14.11.2017 21:08


"Situácia by bola iná, keby to bola iniciatíva rodičov. Musíme si ale uvedomiť, že riaditeľ má zabezpečiť chod školy a nie takto vyzývať rodičov." (Televízne noviny, Markíza, 14. 11. 2017)

Toto je reakcia prezidenta Slovenskej komory učiteľov na nie moju, ale našu výzvu (rozumej Spoločenstvo učiteľov a priateľov slovenčiny), aby rodičia nechali svoje deti počas Testovania 5 doma. Je podložená argumentmi, všeobecne známymi a roky predkladanými riadiacim orgánom. Netuším, ako si pán prezident spojil iniciatívu, ktorá vznikla v Spoločenstve učiteľov a priateľov slovenčiny, s mojou funkciou riaditeľa. Mám podozrenie, že to vôbec nečítal alebo to čítal účelovo. Ak on sám nevie rozdeliť svoje roly, ja to viem. Tým, že som sa stal riaditeľom, neprestal som byť aktívnym učiteľom a slovenčinárom. Akým právom si pán prezident dovoľuje spochybniť to, že nezabezpečujem riadne chod školy?! Tým že vyzývam k aktivite v mene kolegov slovenčinárov? Nebodaj si myslí, že popri portfóliu svojich aktivít nezvládam plniť funkciu riaditeľa? A v neposlednom rade, vyzývať môže každý občan SR, najmä ak sa cíti ukrivdený. Ako sa zariadi vyzvaný, zostáva v jeho rukách. Naša výzva chcela významným spôsobom zapojiť rodičov do takéhoto druhu protestu. Lebo všetky škodlivé opatrenia školstva zasahujú najmä žiakov, učitelia už neplánované testovanie nejako prežijú. Sám Crmoman neraz pritláčal rodičov a oveľa dôraznejšie (štafetový štrajk), tak čo spôsobilo takýto jeho obrat? Okrem toho sa pýtam pani redaktorky Šprochovej, ktorú si vysoko vážim a vždy jej dám rád vyjadrenie, keďže vecami pohnú, žiaľ, iba médiá, prečo žiadala SKU vôbec o reakciu. SKU po nástupe Crmomana nemá výrazné predmetové štruktúry a má inú náplň práce. Výzva proti Testovaniu 5 je úzko predmetová. Po zvolení pána Crmomana do funkcie prezidenta SKU som odišiel zo štruktúr SKU. Ešte v deň jeho zvolenia sformovala Iniciatíva slovenských učiteľov, takisto pod tieňovým vedením Crmomana, štrajk. Teda Crmoman ako prezident SKU, ktorá nezvoláva štrajky, bol v popredí štrajku v inej inštitúcii. Tu on nezvládol dvojakosť. Štrajk bol iste správnym riešením zúfalej situácie školstva. Rovnako to však cítime my v Spoločenstve, no štrajk nezvolávame, iba sme našli spôsob tichého protestu, ktorý je v rukách rodičov (keby učitelia odignorovali T5, riskovali by výpoveď). Kde je príčina, že sa Crmoman, spamujúci všetky učiteľské skupiny s rôznymi protestmi a výzvami (opodstatnenými), takto otočil, ako to robia mnohí politici? SKU týmto absolútne stratila u mňa kredit, i keď viem, že sú v nej ľudia, ktorých prácu obdivujem. Vždy som SKU podporoval, aj napriek tomu, že odstúpila jej zakladateľka Mária Barancová. Ale toto vyjadrenie pána prezidenta považujem za podraz, ktorý neútočí na našu výzvu, ale na moje civilné povolanie, ktoré nesúvisí s mojimi aktivitami slovenčinára. Crmoman to nezvládol, ISU a SKU splynuli, a tým sa ohrozila existencia kedysi skvelej a nestrannej Komory. Verím, že raz budem môcť znova veriť SKU.

PS1: Testovanie 5 nemalo byť, nebolo plánované. Na poslednú chvíľu sa našlo obrovské množstvo eur a Testovanie 5, ktoré testuje učivo 1. stupňa je v polovici novembra! A učitelia, zbláznite sa teraz. Nie je toto dôvod na výzvu, ba protest? Že si z nás tí hore robia poskokov? Preto výzva vznikla.
PS2: Už po tretí raz zdieľam našu výzvu, aby sa na ňu nezabudlo. Lebo ľudia zabúdajú a aj na tú najväčšiu nespravodlivosť po 3 dňoch zabudnú. Zdieľajte a posielajte ju, kde sa len dá.
PS3: Je načase aktívne zapájať rodičov do diania v školstve. Sami učitelia to nezvládnu.Hodnotenie:    | Zobrazení: 1098


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

Žiadne komentáre


*Pridať komentár