Что хочет kapitán Danko?

Blog  |  Ján Macek  |  Quo vadis, slovenské školstvo?  |  19.11.2017 18:32

Ak by ste chytili čarovnú jazykovú zlatú rybku a ona by vám mohla splniť tri priania  týkajúce sa excelentného ovládania troch cudzích jazykov, ktorý jazyk by ste si vybrali? Máte na výber španielčinu, angličtinu, nemčinu, taliančinu, maďarčinu, francúzštinu, ruštinu, čínštinu a dajme tomu japončinu. Nuž ja osobne by som si vybral najprv nemčinu, potom angličtinu a keďže sa mi páči Taliansko, tak zrejme aj taliančinu.

Kapitán Danko vyhlásil pri návšteve Ruska, že by privítal viac ruštiny na našich školách. "Máme veľký záujem na posilnení ruského jazyka. Dnes nám práve tento jazyk aj v rámci rozvoja napríklad obchodu chýba. Nesmieme zmeškať vlak spolupráce a znalosť ruského jazyka nám v tom môže len pomôcť," povedal Danko na rokovaní s petrohradským gubernátorom.

Rozvoj obchodu s Ruskom? Okrem ropy, zemného plynu či zbraní, čo také by ste si z Ruska kúpili? Oplatí sa našim žiakom vôbec učiť tento jazyk? Nie sú na učenie tohto jazyka zbytočne vynakladané peniaze? Nezaťažujeme žiakov učením jazyka upadajúceho národa?

Rozmýšľam, či ten náš kapitán hlupáčik, ktorý robí inteligentným občanom Slovenska hanbu, vôbec tuší, s kým máme najväčšiu obchodnú výmenu. Nie je to v žiadnom prípade Rusko, kde obchodná výmena neustále klesá, je to Nemecko. Nemecko je najdôležitejším obchodným partnerom Slovenska. Ročná obchodná výmena medzi Slovenskom a Nemeckom je 27 miliárd € (s Ruskom asi , na Slovensku pôsobí viac ako 500 nemeckých firiem, ktoré zamestnávajú 120 000 ľudí. Ak by kapitána Danka obdarila zázračná zlatá rybka rozumom, asi by sa verejne pýtal: „Prečo ešte nemáme na školách zavedený povinný nemecký jazyk?“

Kapitán Danko bol dlhú dobu na smiech. To čo predvádzal v Rusku je ale už na horký plač. Keď som ho videl v televízii, alebo si čítal správy, kde bol spomenutý, tak som si vždy v duchu hovoril: „Vydržať!“
Ospravedlňujem sa, ale ja to už nedokážem vydržať! To čo predviedol v Rusku, to lízanie zadku ruskému medveďovi, tie nezmyselné reči o panslavizme, prekrúcanie histórie, to už nedokážem ignorovať a nekomentovať.

Títo politici, čo sú teraz pri moci, sú zárukou strnulosti a zatuchnutosti nášho školstva. Zabudnite na reformy! Kým budú takéto figúrky ako je kapitán Danko pri moci, tak nemá vôbec zmysel rozmýšľať o tom, že pokrok v školstve príde zhora. Ostáva nám len snažiť sa o pokrok zdola a ignorovať tie polená, ktoré učiteľom hádže pod kolená táto vláda. Rozvíjanie kritického myslenia v našich školách je potrebné brať ako prioritu a snažiť sa, aby v ďalších voľbách dostali kapitáni hlupáci čo najmenej hlasov.
Hodnotenie:    | Zobrazení: 1099


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

Žiadne komentáre


*Pridať komentár