65 rokov

Blog  |  Ján Papuga  |  Konferencia  |  05.12.2018 00:28

V týchto dňoch sa hovorí o vekom strope odchodu učiteľov z učiteľskej služby. Nie je to zlý nápad, hoci by som si predstavoval podobný strop aj v iných povolaniach. Nejde o to ihneď vyhodiť  65-ročného učiteľa. Takíto sú často veľmi dobrí radcovia a neraz dokážu lepšie vykonať prácu ako ľudia v produktívnom veku. Avšak možnosť uprednostniť mladšieho učiteľa by mala existovať. Bez nutnosti zaplatiť odstupné odchádzajúcemu dôchodcovi, na ktoré školy často nemajú.

                Vieme, že záujem o učiteľské povolanie nie je veľký, ale jestvujú prípady, kedy školy museli odmietnuť mladého učiteľa len preto, lebo učiteľ v dôchodkovom veku nechcel (nevedel kedy) odísť. Aj keď už nespĺňal kritériá vedenia školy a schopnosť vžiť sa do mladej generácie. Opakujem, že poznám niekoľko učiteľov vo vyššom veku, ktorí dokážu byť rovnocenným a flexibilným zamestnancom bez ohľadu na vek. Ale prípadov, v ktorých by mal mať riaditeľ právo dôstojne sa rozlúčiť so zamestnancom, je oveľa viac.

                Obávam sa však, či sa po schválení 65-ročného stropu nevyvinie iniciatíva, ktorá takéto rozhodnutie napadne na Ústavnom súde a zostane status quo. Je predsa veľa povolaní, v ktorých by bolo treba obmeniť zamestnancov. Napr. takí riaditelia rôznych inštitúcií, ktorí už na to nemajú, no vo funkciách sú zabetónovaní. A tí sa chcú udržať aj za cenu sťažnosti na diskrimináciu.

                V prípade školy, ktorá musí rozumieť mladej generácii, môže ,,prestarnutý učiteľský zbor" či riaditeľ-dôchodca negatívne ovplyvniť kvalitu výchovného procesu. Pretože doba sa mení a učiteľ jej a jej generácii musí rozumieť.          


Hodnotenie:    | Zobrazení: 1565


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Jaroslav Boroš | (10.12.2018 07:08 - neprečítaný)

ups ... "... keď už nespĺňal kritériá vedenia školy a schopnosť vžiť sa do mladej generácie ... " ... na jednej strane vás chápem, ale na strane druhej vám. ako starý a skúsený učiteľ, musím poradiť. Dvakrát meraj a raz strihaj Janko Dovolil som si použiť to familiárne oslovenie vzhľadom na môj vek.
Pozrime sa aj na druhú stránku veci ... ale to by bolo na dlhú debatu.
Bežím radšej učiť a popoludní tiež akosi nestíham, však to poznáte - krúžky, tréning, nejaké tie papierovačky, ... zastavím sa až v piatok večer. ... prepáčte, ale sobotu a v nedeľu mám dohodnutú brigádu, takže tiež nepokecáme.
Možno tak o cca 30 rokov, keď aj vy dospejete do dôchodkového veku a obaja budeme mať viac času na riešenie akútnych problémov v školstve

* Reagovať | Ján Papuga | (10.12.2018 19:39 - neprečítaný)

Ja som jasne vyjadril, že riaditeľ by tú možnosť mal mať. Nie, že automaticky 65-ročný končí. To nie. Viete, sú starší ľudia, čo sú top, a potom starší, čo si neuvedomujú, že už mali skončiť.


*Pridať komentár