KRITICKY O KRITICKOM MYSLENÍ - II. časť

Blog  |  Ján Papuga  |  Konferencia  |  03.08.2019 23:52

Nadviažem na text o kritickom myslení (KM) z minulého čísla. Vyučovanie KM je dôležité nielen v rámci predchádzania extrémistickým názorom, konšpiráciám alebo manipuláciám. Je dôležité aj z hľadiska výchovy k občianstvu a politickej gramotnosti, aby nová generácia predchádzala vážnym chybám v spoločenskom živote. Žiaľ, sme v situácii, keď mnohé osobnosti propagujú informácie bez KM - nevedome alebo schválne. Robia tak aj mnohé médiá, najmä informačné kanály na internete, ktoré sú žiakom najbližšie. Aj keby sme dospeli ku koncepcii KM na vyučovaní, ťaháme za krátky koniec, pretože nám konkurujú médiá a osobnosti, ktorých „berú“ mladí vážnejšie ako učiteľov. Obávam sa, že snahy viesť novú generáciu ku KM budú málo účinné. Nejaký účinok nie je vylúčený, no ciele netreba preceňovať.

            Napriek tomu treba poukazovať na prejavy osobností. Neraz sú autoritami nielen pre žiakov. Nemusia to byť len ľudia z populárnej kultúry, ale aj činitelia, ktorí môžu ovplyvniť alebo ovplyvňujú štát. Aj títo vyslovujú výroky, ktoré maria snahy školy i rodiny viesť deti k triezvemu mysleniu.

            V týchto dňoch rezonujú vo vrcholnej politike drogy. Jeden z politikov sa priznal pred mladými, že bral drogy. Ako učiteľ takéto vyjadrenie nemôžem prijať ani z úst bežného učiteľa, ani vplyvného politika. Do tejto osobnosti sa „pustili“ iní, ktorí mali alkoholový škandál, alebo kontakty s ľuďmi, čo sa zaoberajú nelegálnou činnosťou či politici, čo propagujú totality. Zlodej kričí, chyťte zlodeja! Len na chvíľu si predstavte, ako to ničí výchovné snahy školy či rodiny. Okrem toho, v školách hovoríme o marihuane, argumentujeme žiakom, aká je riziková, škodlivá, nelegálna. Pritom sa legálne užíva obrovská časť drog, z ktorých štát žije, dovolí ich propagovať, ba ich viac-menej toleruje. Napr. alkohol, ktorý masívne ničí ľudí, rodiny, vzťahy a podliehajú mu aj politici, čo je tolerovaným verejným tajomstvom. Je to takisto kategória drog a možno nebezpečnejšia ako marihuana. Avšak KM našich osobností v tejto oblasti zlyháva a svoju nevedomosť či zámernosť šíria. Potom sa chcú zázraky od učiteľov, ktorých vplyv je prirodzené menší ako verejne činných. Otázkou je, či práve tí majú dôvod povýšiť KM na jednu z priorít školy.     

Hodnotenie:    | Zobrazení: 1248


* ohodnotiť

Diskusia

pridať komentár

* Reagovať | Lucia Paulíková | (07.09.2019 14:23 - neprečítaný)

svätá pravda, moja reč

* Reagovať | Vlasta Kráľová | (08.09.2019 14:43 - neprečítaný)

Drogy sú veľké svinstvo, aj alkohol a fajčenie. Bohužiaľ len homo sapiens sapiens si to nedokáže uvedomiť. My ako učitelia nezmôžeme nič, ak majú deti zlý príklad v rodine. Vždy mojim žiakom prízvukujem, že normálne je nepiť, nefajčiť, nebrať drogy. Je smutné, ak sa politik doslova chváli, že bral drogy, alebo ich dokonca predával. A smutné je aj to, ak politika, ale aj obyčajného človeka usvedčia zo šoférovania pod vplyvom alkoholu. Doba zvrátená...Dnes má rozum hádam každý dvadsiaty človek. Ale hlavu hore, bude ešte aj "lepšie"...Kráľová

* Reagovať | Vlasta Kráľová | (08.09.2019 15:18 - neprečítaný)

Ak niekto nemá štipku rozumu, ani 10 kritických myslení mu nepomôže. Dnešné deti /nie všetky/ majú všetko, preto už niektoré /nie všetky/ nevedia, čo so sebou...do učebníc pozerať nebudú, láka ich všetko zlé. Nehádžme však všetky do jedného vreca, poznám veľa rodičov, ktorí idú svojim deťom príkladom v správaní. Preto si ich veľmi vážim, že vedia v tejto dobe zvrátenej ukazovať svojim ratolestiam svetielko lásky, dobra a nádeje. A s pokorou ich obdivujem a ĎAKUJEM im, že ešte takí sú. Kráľová


*Pridať komentár