Aká je rola učiteľa v novom kurikule?

V novom kurikule sa rola učiteľa výrazne mení – z „odovzdávateľa učiva“ sa stáva sprievodcom učením, facilitátorom/sprievodcom a podporovateľom rozvoja detí. Nejde už o to, aby žiaci pasívne prijímali informácie, ale aby aktívne objavovali, skúmali, kládli otázky, spolupracovali a samostatne premýšľali. Úlohou učiteľa je vytvárať také prostredie a situácie, v ktorých sa to môže diať.


So zavádzaním nového kurikula sú potrebovné úplne nové učebné plány?

Nie, nie je potrebné vytvárať úplne nové učebné plány od nuly – ale áno, je potrebné ich postupne aktualizovať tak, aby zodpovedali novému štátnemu vzdelávaciemu programu (ŠVP).

Tá hlavná zmena je v tom, že už nebudeme plánovať len podľa toho, čo sa má prebrať. Teraz sa budeme pozerať na to, čo majú žiaci na konci vedieť a dokázať (výstupy zo Štátneho vzdelávacieho programu).

A tu prichádza tá dobrá správa pre vás – máte väčšiu slobodu, tzv. kurikulárnu autonómiu. To znamená, že vy rozhodujete o tom, aké učivo, aké metódy a ako budete učiť, aby ste štátom dané výstupy dosiahli. Nikto vám presne nepovie, čo musíte na každej hodine robiť.

V praxi to bude vyzerať tak, že si najprv pozriete ,ktoré musíte spĺňať. Potom si ich v škole rozdelíte, napríklad, čo sa bude robiť v prvom ročníku, čo v druhom a tak ďalej. A na základe týchto výstupov si vytvoríte väčšie témy, ktoré budú prepojené a zaujímavé pre žiakov.

Ku každej takejto téme si potom naplánujete konkrétne aktivity, čo budú žiaci robiť, ako sa budú učiť, a tiež si premyslíte, ako budete zisťovať, či sa tie výstupy naozaj učia a dosahujú – teda rôzne formy hodnotenia, ktoré budú sedieť k tým aktivitám a potrebám žiakov."


Kto nám pomôže s prípravou a kde nájdeme „výstupy“, o ktorých všetci hovoria?

Ak príprava na nový spôsob výučby vyvoláva pocit, že je toho príliš veľa, spolupráca s kolegami, mentorom alebo externými odborníkmi môže výrazne uľahčiť vašu prácu. Získanie podpory v rôznych formách, či už cez školenia, komunitu učiteľov alebo školské vedenie, je kľúčové na to, aby ste sa cítili istejšie a zvládli túto výzvu.

Školský vzdelávací program je je k dispozícii na oficiálnej stránke www.vzdelavanie21.sk a niektoré školy ho zverejňujú aj na svojich stránkach. Na spomínanej stránke si viete stiahnuť celú verziu ŠVP v PDF verzii alebo je tam sprístupnená v digitálnej verzii. Rovnako sa na danej stránke nachádzajú už aj ukážkové školské vzdelávacie programy základných škôl pre všetky cykly vzdelávania.